Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Göz kanlanması göz tümörü habercisi olabilir

Göz kanlanması göz tümörü habercisi olabilir
24.11.2019
297
A+
A-

Urların tanısının öbür bazı konjonktiva lezyonlarına benzeyebildiği için güç olduğunu kaydolan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, “Konjonktiva; göz kapaklarının iç kısmını ve gözümüzün beyaz katmanı başka bir deyişle skleranın ön kısmını örten ince, transparan, müköz membrandır. Göz dokularını gözetmek emeliyle kornea hariç tüm göz yüzeyini örterek ilk korunma taşıtı olarak vazife alır. Bu sebeple gözlerimizle alakalı bir problemde ilk tepki veren ve bu tepkisini kızararak, kanlanarak, çapaklanarak, batma hissi yaparak gösteren bir çeperdir. Banal sıhhatli gidişatta beyazımsı bir renk olduğundan gözükmeyip, en küçük bir rahatsızlıkta yoğun kan damarları kapsadığından fazla kanlanarak kırmızı bir renk alır” dedi.

Hastaların müracaat anındaki en sık şikayetlerinin gelişen kitle biçiminde olduğunu ifade eden Op. Dr. Atabay, “Bundan başka kızarıklık, şişlik, batma, çapaklanma olabileceği gibi bazen ise gözlük tetkiki için müracaat eten bir hastada tesadüfsel olarak tanı konulmaktadır. Bu lezyonların erken tanı ve rehabilitasyonu hastanın görsel hünerlerinin korunmasında, kozmetik deformite gelişiminin yasaklanması ve göz kaybının önlenmesinde ehemmiyetlidir” diye konuştu.

Hikayenin tanıda büyük ehemmiyet taşıdığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, şu ifadeleri kaydoldu:

“Hastada daha evvel konjonktivada lider bir lezyon tespit etilip tespit etilmediği, travma geçirip geçirmediği, petrol mahsullerine maruziyet, sigara içimi, kronik viral enfeksiyon öyküsü, sistemik hastalıkları ve kullandığı ilaçlar gibi sualler sorulur. Hastalığın hikayesi vasati 6 ay gibi kısa bir vakittir. Müracaat Etme zamanında gecikme, hiç şüphesiz hastalığın rehabilitasyonunda eforluğa ve hastalığın yineleme oranında çoğalışa yol açabilir. Hastalara bütün bir oftalmolojik tetkik hakikatleştirilmelidir. Ek olarak lezyonların varlığı, yaygınlığı, mesken bölgesi tetkik edilir. Metastatik hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Görüntüleme usulleri olarak Ultrasonografı USG, Bilgisayarlı Tomografi BT, Manyetik Titreşim MR kullanılabilir. Kesin tanı biopsi ile konur. Bu hastalık grubunun rehabilitasyonunda cerrahi olarak urun arınılması, ek krioterapi, intraoperatif antineoplastik casus kullanılması, postoperatif antineoplastik casus kullanılması, enükleasyon, egzenterasyon, radyoterapi ve palyatif rehabilitasyon gibi muhtelif usuller kullanılmaktadır. Konjonktiva neoplazilerinin rehabilitasyonu için tek bir yaklaşım yoktur. Her hasta ayrı ayrı ele alınmalıdır. Bir Hayli rehabilitasyon usulü kullanılsa da primer rehabilitasyon cerrahidir. Defekt ufak olduğunda primer kapama teknikleri ile kapatılabilir. Ancak çoğu olay büyük urlardır. Büyük defektlerde konjonktival flep, karşı gözden konjonktival greft, ağız mukoza grefti veya son zamanlarda seçim edilen amniyon membran transplantasyonu uygulanabilir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.