Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Daha az kesi ve daha az göz kuruluğu ile SMILE Lazer!

Daha az kesi ve daha az göz kuruluğu ile SMILE Lazer!
25.11.2019
345
A+
A-

Türkiye Sağlık Kurumu Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hanefi Çakır, SMILE Lazer rehabilitasyonu hakkında meçhul tüm sualleri yanıtladı.

Lazer rehabilitasyonunda yaş hududu

Göz Lazer rehabilitasyonunu ‘Refraktif yanılgıyı olan başka bir deyişle göz yanılgıyı olan hastalarda o göz yanılgısını ortadan kaldırmaya müteveccih gözün en ön katmanı olan korneada yapılan bir düzleştirme harekâtı’ olarak belirleyen Doç. Dr. Hanefi Çakır, rehabilitasyonun genelde 20 yaş ile 50 yaş arasında yapılan bir rehabilitasyon olduğunu söyledi.

Rehabilitasyonun yaş hududuyla alakalı bilgi veren Çakır, ‘Bazı özel olgularda bu yaş hududu 5 yaşına kadar indirilebiliyor. Anizometropi’de ve ambliyopi de 5 yaşına indirilebiliyor. Veya 50 – 60 yaşında da yapılabilir. Ona lazeri yapacak olan hekim karar verir.’ ifadelerini kullandı.

Yalnızca sıhhatli gözlere lazer rehabilitasyonu

Kuru göz hastalarının seviyelerine göre lazer rehabilitasyonu uygulanabilen ve uygulanamayan tiplerinin de olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çakır, Glokom hastaları için lazer rehabilitasyonu uygulanamayacağını belirtti. Çakır, lazer rehabilitasyonu uygulanması uygun olmayan öteki hastaları da şu biçimde sıraladı;

1- Glokom hastalarına,
2- Üveit hastalarına,
3- Katarakt hastalarına lazer rehabilitasyonu uygulanmaz.
4- Ağ Tabakası çok ince olan hastalara da lazer rehabilitasyonunu uygulama taraftarı değiliz.

Lazer rehabilitasyonunun sıhhatli gözlerde yapıldığını söyleyen Çakır, ‘Biz sıhhatli gözlerde Refraktif yanılgıyı varsa lazer rehabilitasyonu öneriyoruz. Göz sıhhatli değilse lazer rehabilitasyonunu uygulamanın hiç bir anlamı olmadığını’ açıkladı.

Excimer Lazer 1985’ten beri aktüel bir rehabilitasyon

Refraktif Cerrahi’de kullanılan iki çeşit büyük lazer usulü olduğunu belirten Doç. Dr. Hanefi Çakır; Lazer çeşitlerinden birinin ‘Excimer Lazer’, değişiğinin ise ‘Femtosecond Lazer’ olduğunu ifade etti.

Excimer Lazeri, ‘1985’ten beri kullanılan ve hala çok aktüel bir lazer rehabilitasyonu olarak belirleyen Çakır, bazı olaylarda hem Excimer Lazer hem de Femtosecond Lazer’in beraber kullanıldığını, SMILE Lazer’de ise yalnızca Femtosecond Lazer tekniği uygulanır’ dedi.

‘5 saat tetkik 5 dakika operasyon’

Göz Lazer rehabilitasyonunda tam işin doktora düştüğünü söyleyen Doç. Dr. Hanefi Çakır, hastalarına lazer rehabilitasyonunu tek tümcede özetledi;
‘5 saat tetkik 5 dakika operasyon…’

Hastayı 5 saat kadar tetkik ettiğini söyleyen Çakır, ‘Hastanın tam temennisini, şikayetlerini, gözün yanılgısını, gözün yapısını, korneanın yapısını, korneanın kalınlığını, mukavemetini, ön kamaranın yapısını, ağ tabakanın yapısını, hastanın nesnel ve subjektif tetkiklerini ayrıntılı bir biçimde araştırmak gerekir’ dedi.

Her şey bayağı çıktığında ise hastaya;
‘Evet siz de istiyorsanız şayet Lazer rehabilitasyonu olabilirsiniz.’ dediğini ifade eden Çakır, doktorun değil hastanın kendi karar vermesi gerektiğini ve şayet hasta gözlükle mutluysa Lazer yapmaya gerek kalmayacağını söyledi.

Yüzey rehabilitasyonu ile polis ve asker olmak olası!

Yüzey rehabilitasyonu ile polis ve asker olmak isteyenlerin de hiçbir iz kalmadan bu harekâtı asıllaştırdığını ifade eden Doç. Dr. Hanefi Çakır, yüzey rehabilitasyonunun 4 çeşidi olduğunu söyledi.
1- PRK 2- LASEK 3-LASIK 4- NO TOUCH ‘Bu usuller ile hemen hemen hiç iz kalmaz.’ dedi

‘Genetik yanılgıların rehabilitasyonu yoktur, karşılaması vardır!’

Yüzey rehabilitasyonlarında %10 olasılıkla göz yanılgıyı geri dönerken, Flepli cerrahiler de %5 olasılıkla göz hatasının tekerrür dönebileceğini ve bu hadisenin Regrasyon olduğunu söyleyen Çakır, bayağı yanılgıların genelde 6-8 yaşları arasında başlayıp, 20 yaşına kadar çoğaldığını ve durduğunu ifade ederken bazı insanlarda 30 yaşında çıkmaya başladığını belirtti.

Regrasyonun tarifini yapan Doç. Dr. Çakır, ‘Hastanın 30 yaşında tekerrür miyopisinin ya da başka bir hatasının çıkması vaziyetidir.’ ifadelerini kullandı.

Seneler sonra ortaya çıkan göz yanılgılarının yaşa bağlı ya da göz yapısına bağlı gelişmiş olabileceğini belirten Çakır, hatanın doktorlar tarafından kornea araştırıldıktan sonra regrasyon veya yineleme olup olmadığının anlaşılabileceğini belirtirken bu yanılgıların genetik olduğunu ve genetik yanılgıların rehabilitasyonu olmadığını ancak karşılamasının olası olduğunu ifade etti.

SMILE Lazer rehabilitasyonu ile Kornea’ya yine biçim verme

Doç. Dr. Hanefi Çakır, SMILE Lazer rehabilitasyonunu ‘Femtosecond Lazer aracıyla korneanın içinden miyop ve miyop-astigmat yanılgısını düzenleyecek kadar bir dokunun çıkarılması harekâtı’ olarak belirledi.

Genelde lazer rehabilitasyonlarını, korneanın yüzeyinde bir yine şekillendirme harekâtı olarak belirleyen Çakır, ‘Lazer rehabilitasyonu dokuları buğulaştırıp yok ederken, SMILE Lazer’de buğulaştırmadan dokuları bir parça olarak çıkarıyoruz.’ dedi.

Her iki lazer rehabilitasyonunun da gerçek maksadının korneaya yeni bir biçim vermek olduğunu ifade eden Çakır, bu iki tekniğinde gerçeğinde birbirinden çok değişik olmadığını belirtti.

Daha az kesi, daha az göz kuruluğu

SMILE Lazer’in üçüncü nesil bir lazer çeşidi olduğunu anlatan Doç. Dr. Hanefi Çakır;

‘Çok daha aktüel bir lazer rehabilitasyonudur. Daha az kesi, göz kuruluğu ve karmaşıklık sebebiyle sıklıkla kabul gören bir usuldür.’ dedi.

Yüksek numaralara SMILE LAZER ile çözüm

Yüksek numaralarda da netice alındığını ifade eden Doç. Dr. Hanefi Çakır, ‘Kornea kalınlığı yeterli ise yüksek numaralı göz yanılgıyı olan hastaya da SMILE Lazer rehabilitasyonu uygulanabileceğini’ söyledi.

SMILE Lazer sonrası iyileşme süreci

Öteki lazer operasyonlarından değişik olarak SMILE Lazer operasyonu sonrası yanma, batma, acı ve sızının görülmediğini yalnızca hafif bir fluluk olacağını ifade eden Çakır, ‘Hasta operasyonu olduktan sonra ertesi gün işe başlayabilir’ diyerek laflarını bitirdi. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.