Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Haluk Bilginer’in aldığı Uluslararası Emmy ödülü hakkında merak ettiğiniz her şey

Haluk Bilginer’in aldığı Uluslararası Emmy ödülü hakkında merak ettiğiniz her şey
30.11.2019
327
A+
A-

Emmy nasıl doğdu?
◊ Syd Cassyd, cümbüş sanayisine gönül vermiş, İkinci Dünya Savaşı ’ndan evvel New York Üniversitesi ’ne bağlı akademilerde film dersleri veren, ‘Filmlerde İnsan İlişkileri ’ başlıklı radyo programını hazırlayıp sunan bir genç. Savaşta Frank Capra emrindeki bölükte, Capra ’nın sürüklediği filmlerin kurgucusu oluyor. Savaş sonrası da New York ’ta sinemalarda filmlerden evvel gösterilen haber duyurularını hazırlıyor.
◊ Sonra Los Angeles ’a taşınıp sinema ve televizyon muhabiri oluyor. Televizyonun büyümekte olduğu seneler. Cassyd, bu yeni mecrayı kavramak, tartışmak emeliyle Televizyon Yüksekokulu buluşmalarına başlıyor. 14 Kasım 1946 ’da ilk buluşma yapıldığı sırada Los Angeles ’ta 4 bin, ABD ’de 50 bin televizyon var topu topu.
◊ Yüksekokul, süratle büyüyen sektörü mükâfatlandırma fikrini ortaya attığında, Cassyd evvel işin ciddiyetine ters olduğu mazeretiyle karşı çıkıyor. Ancak hem kuruluşun ismini duyurmak hem de mükâfatlarla ilişki ağını genişletmek fikrine itiraz edemiyor.
Adı nereden geliyor?
◊ Cassyd televizyon tüpünün kısa ismini öneriyor: ‘Ike ’. Ama ‘Ike ’, General Eisenhower ’ın tüpten çok daha fazla öğrenilen lakabı. Yüksekokul azalarından biri, ‘image orthicon ’ kameradan yola çıkarak ‘Immy ’yi atıyor ortaya ve bu ad kabul görüyor.
◊ Sırtında esin perisinin kanatları, elinde atom olan bayan heykeli gelince, ad da kadınsılaşıp Emmy oluyor. Bugün 24 binin üzerinde Yüksekokul azası, ABD ’de çok muhtelif alanlarda televizyon için üretilen işleri bu nazik heykelcikle mükâfatlandırıyor.
Beynelmilel Emmy ne, aktiflikleri neler?
◊ Televizyon Yüksekokulu ’nin fotoğrafı sitesinde ‘kardeş organizasyon ’ olarak yer alan Beynelmilel Emmy Mükâfatleri ise 1969 ’da Beynelmilel Televizyon Sanatı ve Bşehrimi Yüksekokulu kurulduğundan bu yana veriliyor.
◊ Yüksekokul kendini 60 ’tan fazla ülkenin televizyon sektörünün her alanından adların toplandığı, kâr emeli gütmeyen bir kuruluş olarak belirliyor. ABD dışında üretilen programları mükâfatlandırmanın da esas emeli olduğunu belirtiyor.
◊ Her sene New York ’ta tertip edilen Beynelmilel Emmy Mükâfatleri merasimi dışında çocuklara müteveccih programların mükâfatlandırıldığı bir merasim daha tertip ediyor. Yüksekokul Günü, Dünya Televizyon Şenliği gibi doğrudan sektöre müteveccih faalliklerin dışında senede üç-dört defa idare heyetinin ve azaların da katıldığı, kanalların, üretim firmalarının toplandığı muhtelif buluşmalar yapılıyor.
◊ Bu sene martta Londra ’da tertip edilen bir buluşmaya Türkiye ’den Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürü İbrahim Eren katılmış mesela. Ayrıca bir hayli ülkede yarı final turu oylama aktiflikleri tertip edilmiş.
◊ Haluk Bilginer ’in mükâfat almasına vesile olan ‘Karakter ’in imalcisi Ay Üretim ilk defa, gelecek haziranda İstanbul ’da tertip edilecek Beynelmilel Yüksekokul Günü ’ne konut sahipliği yapacak.

Haluk Bilginer ’in aldığı Uluslararası Emmy ödülü hakkında merak ettiğiniz her şey

Azalık sistemi nasıl işliyor?
◊ 60 ülkeden 700 ’ü aşkın azası olan Yüksekokul ’ye aza olmak için sektörde en az iki sene üst seviye misyonlu olmak ve bir yüksekokul abonesinin referansı gerekiyor. Senelik azalık fiyatı 1000 dolar.
◊ Beynelmilel Yüksekokul ’nin Türkiye ’den sekiz azası var: İbrahim Eren Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürü, Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Özge Bulut Maraşlı Doğan Holding, Ahmet Ören İhlas Holding, Kerem Çatay Ay Üretim, Gül Oğuz Most Production, Timur Savcı Tims&B Productions ve Nilüfer Küyel Lucid Dream Entertainment. Sitede yer almamakla beraber bu senenin mecmuasında Can Okan ’ın İnter Medya da ismi aboneler arasında geçiyor.
Oylama nasıl yapılıyor?
◊ Aday olmak isteyen üretimler aralık ve şubat ayları arasında program başına 400 dolar ödeyerek Beynelmilel Yüksekokul ’ye müracaat etiyor.
◊ Dizi dalında katılan firmalar seçmelere genellikle rejisörün seçtiği iki kısımla giriyor. İlk tur oylama mart ve mayıs ayları arasında internetten yapılıyor. Mayıstan eylüle kadar abonelerin konut sahipliğinde tüm dünyada tertip edilen organizasyonlarda yarı final oylamaları reelleşiyor.
◊ Bağımsız sorgulama firmayı Ernst&Young, iki turda verilen saklı reyleri hesaplayıp her kategoride dört aday tanımlıyor ve final oylamasına geçiliyor.
Jüri nasıl seçiliyor?
◊ Jürinin kimlerden oluştuğu her yıl rey verme operasyonu bittikten sonra anons ediliyor. Jüri azası olmak için Beynelmilel Yüksekokul azası olma koşulu yok; daha evvel mükâfat kazananlar natürel olarak jüri azası olabiliyor. Yüksekokul aboneleri de jüri azası önerebiliyor. Ancak abonelerin sektörde en az beş sene çalışmış olması gerekiyor.
◊ Bu sene ilk turda rey kullanan 450 ’ye yakın aza arasında Türkiye ’den Özge Bulut Maraşlı, Beynelmilel Emmy kazanan ilk Türk dizisi ‘Kara Sevda ’nın rejisörü Hilal Saral ve atv ’den Emre Görentaş var. Yarı final turunda rey veren öteki 500 jüri azası arasında Evrensel Agency ’den İzzet Pinto ’yla Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Çocuk ’tan İsmihan Yılmaz göze çarpıyor. Final turu jürisi 130 şahıs ve aralarında Ay Üretim CEO ’su Kerem Çatay, geçen senenin oyuncu adaylarından Tolga Sarıtaş, Madd Entertainment ’tan Özlem Özsümbül yer alıyor Jürideki Aylin Tezel, Almanya ’dan katılan bir oyuncu.
Mükâfat merasimi nasıl
organize ediliyor?
◊ Mükâfat merasiminin olduğu hafta, Beynelmilel Yüksekokul tarafından ‘şenlik haftası ’ olarak adlandırılıyor. Bu kapsamda hem finalistler hem de dünyanın her yerinden gelen profesyonellerin katıldığı oturumlar, sohbetler, davetler oluyor.
◊ Firmalar bazı oturum ve davetlere konut sahipliği yapabiliyor. Rey verme süreciyle şenlik kapsamında tertip edilen faalliklerin organizasyonu ayrı süreçler. Mesela Ay Üretim, ‘Cesur ve Hoş ’ dizisiyle finale kalıp mükâfat alamadığı geçen sene, New York ’taki açılış kokteylini düzenlemişti.

Ve sonuç…
Sinemayla televizyon arasındaki uçurumun ekran lehine süratle kapandığı günümüzde, böyle bir kuruluşun içinde yer almak, almamaktan çok daha kıymetli bence. Aboneler arasında Netflix ’in içeriklerden mesul üst idareyicisi Ted Sarandos ’un dahi olduğu Beynelmilel Yüksekokul ’de keşke çok daha fazla Türk aza görebilsek… Kısaca, Haluk Bilginer ’in bileğinin hakkıyla aldığı beynelmilel mükâfatı hayırlı olsun!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.