Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

“Türkiye sağlığa en kolay ve en ucuza ulaşabilen ülke”

“Türkiye sağlığa en kolay ve en ucuza ulaşabilen ülke”
04.12.2019
247
A+
A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sıhhat, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komiteyi Başkanı Dr. Şenel Yediyıldız İstanbul Yeni Asır Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri İş Akademiyi tarafından tertip edilen “Dünya Tıbbi Sekreterler Günü” faalliğine katıldı. Bu kapsamda üniversitede tertip edilen aktifliğe, çok rakamda akademisyen ve talebe katıldı. İstanbul Yeni Asır Üniversitesi Rektör Destekçisi Prof. Dr. Emir Tan’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi Sıhhat, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komiteyi Başkanı Dr. Şenel Yediyıldız “Türkiye’de Sıhhat Sistemi” mevzulu bir konferans verdi. Konuşmasının başında geleceğin tıbbi sekreterleri olan üniversitenin Tıbbi Belgeleme ve Sekreterlik Kısmı talebelerinin bu özel gününü kutlayan Yediyıldız, “Kısmetiniz sarih olsun umarım hep zaferli olursunuz” dedi.

  “Sıhhat tüm dünyanın ehemmiyetli sorunu”
  Konuşmasında sıhhatin yalnızca Türkiye’nin değil, tam dünyanın sorunu olduğunun altını çizen Dr. Şenel Yediyıldız, “Bugün dünyanın ilerlemiş ülkelerine bakın, hepsinde sıhhatle alakalı meseleler var. Yapılanlar var, yapılamayanlar var, yapılmak istenenler var. Ama hepsi bir mesele. Neden? Zira sıhhat sorunları aralıksız değişiyor” ” dedi. Sıhhatin bir hizmet sektörü olduğunu ve aralıksız yenilenme gerektirdiğini vurgulayan Yediyıldız şöyle konuştu: “Sıhhatin; hizmeti alan, hizmeti veren, bu hizmette çalışanlar gibi birkaç ayağı var. Hizmeti alan ulus, hizmeti veren de devlet. Devlet hizmeti halkın istediğine yakın, ama ucuz veriyor. Ulus da istiyor ki bu hizmete basit erişeyim, fiyatsız olsun ve tehlikesiz olsun. Çalışanlar da istiyor ki az çalışayım, çok kazanayım. Böyle bir tabloda ortaya iyi hizmet çıkması gerekli. Başka Bir Deyişle bu hizmeti alan, bu hizmeti veren devlet hem çalışanını hem de hizmet verdiği insanları hoşnut etmesi gerekli”

  “İstanbul’da kuyruk olmayan sağlık kurumu yoktu”
  Özellikle İstanbul’da bir yarıyıl kuyruk olmayan bir sağlık kurumunun olmadığının altını çizen Dr. Şenel Yediyıldız bugün o kuyrukların son bulduğunu söyledi. Yediyıldız şöyle devam etti: “O günlerden bugünlere geldik. Bugün Türkiye dünyada sıhhate en basit ve en ucuz erişilen ülkedir. Demek ki biz sıhhat hizmeti alanı hoşnut etmişiz. Hoşnut etmediğimiz kesim arasında günümüzde sıhhat çalışanları bulunuyor, bir de devletin zorlanması mevzubahisi. Çalışanları hoşnut etmek çok güçtür. Herkesin bir hayali vardır, o hayalini tutmaya çalışır. Biz 2004’te çıkardığımız sıhhat kanunuyla sağlık kurumuları birleştirdik, hizmetleri ortak vermeye başladık. O yasa ile çalışanların umudunu kırdık azıcık. Umudunuz kırılmışsa hoşnut olamazsınız. Bu kapsamda muayenehaneler kapandı. Hekimlere de denildi ki muayenehaneni kapatıyorsun, yalnızca sağlık kurumunda çalışıyorsun, sana da şu kadar fiyat ödüyoruz. Gerçeğinde verilen fiyat daha önceki yarıyıllardan daha fazladır.”

  “Sıhhat çalışanın konuta ekmek götürme tasayı olmamalı”
  Konuşmasına “Bir sıhhat çalışanının konuta ekmek götürme tasayı olmamalı” laflarıyla devam eden Dr. Şenel Yediyıldız şunları söyledi: Bir sıhhat çalışanının akşam konuta ekmek götürme veya çocuğuna bir şey alamama tasayı olmamalı, konut kirası problemi olmamalı, otomobili olmaması gibi bir problemi olmamalı. Sıhhat çalışanlarının bu cins meselelerinin olmamasını sağlayabilmek en büyük niyetimiz. Bunun yanı gizeme devletin bu hizmeti verebilmesi için ekonomisinin eforlu olması gerekli. Devletin sıhhate ayırdığı bütçenin azıcık daha yüksek olması gerekir. Devletin de natürel ki bütçe olarak bazı güçlükleri bulunuyor. ‘Biz devletten bu hizmeti alalım da devlet ne olursa olsun’ fikride olmamamız gerekli. Bu gemide hep birlikteyiz, batarsak hep birlikte batarız. Onun için evvel gemi ayakta kalmalı.”

  Konferansın sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Sıhhat, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komiteyi Başkanı Dr. Şenel Yediyıldız’a İstanbul Yeni Asır Üniversitesi Rektör Destekçisi Prof. Dr. Emir Tan tarafından onurluk ibraz edildi. Yediyıldız daha sonra talebelerle beraber hatıra resmi sürükletti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.