Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

“Uyuzda erken tedbir çok önemli”

“Uyuzda erken tedbir çok önemli”
04.12.2019
617
A+
A-

Son günlerde başta İstanbul olmak üzere bir hayli kentte ciddi bir çoğalış gösteren uyuz olaylarını değerlendiren İstanbul Aydın Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Yaşar Ali Öner, uyuzun süratli rehabilitasyon edilmesi için erken tanı ve temkinin büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat çekti.

Senede 300 milyon hadise
Dünya çapında senede takribî 300 milyon uyuz olayına tesadüfüldüğünü belirten Prof. Dr. Öner, “Uyuz Üçüncü Dünya ülkeleri, tropikal ve subtropikal ülkelerde endemiktir. Kışın daha yaygın olarak görülmekle beraber bahar aylarında da sıklığı çoğalır, bunun sebebi kışın kalabalık etraflarda daha uzun zaman bulunma ve soğuk civarda akarın daha uzun yaşayabilmesidir. Bazı kırsal ve fukara topluluklarda görülme sıklığı yüzde 10’a erişir ve hadiselerin yüzde 60’ı çocuktur. Endemik olduğu yerler dışında her 7 senede bir dalgalanma 7 senelik kaşıntı, bazı bölgelerde 15‐25 senede bir pik ve savaşlar müddetince çoğalışlar bildirilmiştir. Bununla beraber fazla kalabalık, göç, makûs beslenme, makûs hijyen, konutsuzluk ve demans taban hazırlayan etmenler arasındadır” dedi.

“Uyuz herkeste görülebilir”
Uyuzun yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik seviye korumaksızın herkesi enfekte edebilen, son derece bulaşıcı bir hastalık olduğunu anımsatan Prof. Dr. Öner, uyuzun tasvirini ve bulgularını şöyle anlattı: “Uyuzda, lüzumlu insan asalağı olan Sarcoptes scabiei var. hominis’in neden olduğu kaşıntılı bir ten hastalığıdır. Asalak bireye geçtikten sonra vasati 3-6 hafta gibi bir vakitten sonra şikayet oluşturmaya başlar. Özellikle geceleri çoğalan, sıcak banyo ve duş ile şiddetlenen kaşıntı en ehemmiyetli muayenehane belirtisidir.”

“Tünel”lere dikkat!
Uyuzun en ehemmiyetli lezyonunun, literatürde “tünel” olarak adlandırılan, dalgalı lekeli bir çizgi halinde görülen, asalağın içinde yaşadığı, 1 ilâ 10 milimetre uzunluğundaki yapı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Öner, “Bu tünel isimli lezyonlar en çok el ve ayak parmak aralarında görülür. Bundan başka el bileğinin iç suratı, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi, ayak bilekleri, ayaklar, kalçalar bayanlarda meme altları ve erkeklerde genital bölge; kaşıntı ve başka lezyonların görülebileceği beden bölgeleridir. Ayrıca tende minik şişkinlikler ve sertlikler, su toplamaları ve kepekli-kabuklu lezyonlar yapabilir” diye konuştu.

Her kaşıntı uyuz mu?
Bedende ve tende sezilen her kaşıntının ciddiye alınması gerektiğine, ancak her olayın da uyuz olmayabileceğine dikkat sürükleyen Prof. Dr. Öner, “Uyuzun tanısı çoğunlukla öykü ve lezyon dağılımının tanınması ile konur. Özellikle geceleri şiddetlenen kaşıntı, yakın temas eden şahıslarda eş şikayetlerin olması, hastada tünel tespit etilmesi ve non-spesifik lezyonların tipik dağılımı tanıda ehemmiyetlidir” ifadelerini kullandı. Klasikte insanların çoğunda hücresel bağışıklığa ve uyuz asalağının mekanik olarak uzaklaştırılmasına bağlı olarak asalağın rakamının giderek eksildiğine dikkat sürükleyen Prof. Dr. Öner, “Ancak uyuzun bazı muayenehane formlarında asalağa karşı bağışıklık yanıtının noksan olması ve ten duyarlılığının bozulması sebebiyle asalaklar mekanik olarak uzaklaştıramadıkları için hastaların bedenlerinde binlerce hatta milyonlarca rakama erişebilirler. Bu surattan fazla bulaşıcıdır ve büyük sağlık kurumu salgınlarına neden olabilir” biçiminde konuştu.

Uyuz nasıl rehabilitasyon edilir?
Uyuz hastalığının rehabilitasyonunun bireyin yaşına ve bağışıklık sisteminin gidişatına göre değiştiğini ifade eden Prof. Dr. Öner, “Rehabilitasyonda en ehemmiyetli kaide, aynı etrafı paylaşan şahısların ve aile fertlerinin de, şikayetleri olmasa bile, eş zamanlı olarak rehabilitasyon uygulaması lüzumluluğudur. Bu anlamda; kuşkulu kaşıntılı şahısların hekime müracaat etmesi, doğru ve yeterli rehabilitasyonun alınarak dağılmanın önlenmesi açısından çok ehemmiyetlidir. Rehabilitasyonla paralel olarak eşyalardaki asalakları yok etmeye müteveccih uygulamalar da önerilir” diyerek laflarını noktaladı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.