Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman
26.07.2020
336
A+
A-

Kanuni Sultan Süleyman, I. Süleyman olarak, Osmanlı Türkçesinde ise Sultan Süleyman-ı Evvel adı ile anılmaktadır. Babası Yavuz Sultan Selim ’dir.

Kendisine batıda Muhteşem Süleyman, doğuda ise Kanuni Sultan Selim denilmektedir. Kanuni unvanını adaletli yönetim anlayışı ile almıştır.

Kanuni Sultan Süleyman, I. Selim ’den sonra tahta çıkmış olup babasının kısa süren hükmüne göre oldukça uzun süre, 46 yıl padişahlık yapmıştır. Kanuni, Osmanlı ’nın en uzun süre hüküm süren padişahıdır.

Peki, 46 yıl Osmanlı İmparatorluğunu yöneten Kanuni Sultan Süleyman bilinmeyen yönleri nelerdir?

Kanuni Sultan Süleyman ’ın Oğulları

1.Süleyman ’ın oğlu Şehzade Mustafa ’yı tahta geçmek için kendisini saf dışı bırakacağı söylentileri doğrultusunda boğdurttuğu yaygın olarak bilinmektedir. Ancak, Kanuni Sultan Süleyman bilinmeyen yönleri arasında yer alan şehzade öldürme olayı vardır. Kanuni ’nin oğlu Şehzade Bayezid ’i öldürtmesi pek bilinmez.

Bu şehzadenin annesi Hürrem Sultan olup, annesinin telkinleri ile kendinin padişahlığına kesin gözüyle bakmaya başlamıştır. Ancak I. Süleyman kendisinden sonra Şehzade Selim ’in padişah olmasının lehinedir. Bunun üzerine Şehzade Bayezid, adam toplayarak babası henüz sağ iken kardeşi Selim ile taht kavgası mücadelesine başlamıştır. Ailesi ile İran ’a sığınan Şehzade Bayezid, bir süre sonra Kanuni Sultan Süleyman ’ın gönderdiği adamları tarafından boğulmuş, şehzadenin kaderini tüm ailesi de paylaşmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman ’ın İlgi Alanları

Kanuni Sultan Süleyman bilinmeyen yönleri arasında edebiyata düşkünlüğü bulunmaktadır. Kanuni, yalnızca edebiyat eserlerini okumakla kalmamış kendisi de birçok Klasik şiire imza atmıştır. Şiirlerini yazarken kullandığı mahlas Muhibbi

Kanuni Sultan Süleyman, 2779 gazel yazmıştır. Divan şairleri arasında en fazla gazel yazan şair unvanına sahiptir.

Kanuni Sultan Süleyman ’ın mücevherlere meraklı olduğu da söylenmektedir. Kanuni Sultan Süleyman bilinmeyen yönleri arasında giyimine oldukça özen gösteren ve şık giyinen bir padişah olması da bulunmaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman, Arapça, Farsça, Çağatayca ve Tatarca dillerine hakimdi.

Kanuni Sultan Süleyman ’ın seramiklere ilgisi vardı ve kavaf denilen kundura imalatçılığı yapmaktaydı.

Kanuni Sultan Süleyman, müzikle ilgiliydi. Aynı zamanda hat sanatı dalında da eserler vermiştir.

Kanuni Sultan Süleyman ’ın Ölümü

Kanuni Sultan Süleyman, oldukça yaşlı olmasına ve sefere çıkmasının uygun görülmemesine rağmen savaşlarda bizzat bulunmak için saraydan ayrılmıştır. Artrit ve nikris hastalıklarından mustarip olduğu da söylenmektedir.

72 yaşında iken sefere çıkan Kanuni Sultan Süleyman, Zigetvar kuşatması sırasında, kalenin alınmasından bir gün önce, 7 Eylül ’de vefat etti. Kanuni Sultan Süleyman bilinmeyen yönleri arasında, ölümünün askerler tarafından duyularak sefer sırasında dikkat dağınıklığına yol açmaması için 48 gün boyunca saklandığı bulunmaktadır.

Öldükten sonra, iç organları çıkarılarak çadırının içerisinde gömülmüş, cesedinin çürümemesi için bazı yöntemler uygulanmıştır. Bazı kaynaklarda, kendisine benzeyen bir adamın uzaktan askerlere gösterildiği de yazmaktadır.

İLİşKİLİ HABERLER 1402 Ankara Savaşı

1402 Ankara Savaşı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.