Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

IV. Murat’ın Teşkilatlanma Faaliyetleri Nelerdir?

IV. Murat’ın Teşkilatlanma Faaliyetleri Nelerdir?
27.07.2020
364
A+
A-

1. Murat ’ın teşkilatlanma faaliyetleri nelerdir: Padişah tahta ilk olarak çıktığı zaman henüz çok küçük olmasından dolayı devlet yönetiminde etkin değildir. Bundan dolayı devleti uzun yıllar boyunca Osmanlı tarihine damga vurmuş olan annesi Kösem Sultan yönetmişti. Fakat padişah sonrasında gücü ele geçirmiştir. Özellikle İstanbul isyanları ile yakından ilgilenmiştir. Bu tarihte başkentte olan hem Yeniçeriler hem de Sipahiler, özellikle çok kötü ünleriyle bilinmekteydiler. Abisi Genç Osman’ın hiçbir şekilde öldürülmesini unutamayan padişah, buna karşılık sert bir politika izlemiştir. Ocağı dizginlemiştir. Kendisine karşı çıkan isyanda parmağı olan sadrazam Topal Recep’in kellesini almıştır. Bunun ardından, güvenmiş olduğu devlet adamlarıyla ocağın üstüne yürümüş ve onların disiplinli olmasını sağlamıştır. Aynı tavır Anadolu topraklarında da sergilenmiştir.

1.Murat ’ın Teşkilatlanma Faaliyetleri ve Islahatları Nelerdir?

İlk olarak padişah, devletin içinde bulunmuş olduğu durumun nedenlerini araştırmak ister. Bu yüzden devrin en önemli devlet adamlarından birisi olan Koçi Bey’e çok büyük bir görev verir. Ondan, bir rapor hazırlanmasını ister.

Hazırlanmış olan bu rapor içinde Osmanlı Devleti’nin neden geride kaldığının sebepleri çok açık bir biçimde ifade edilmiştir.

Buna göre Yeniçeri Ocağı ve özellikle İstanbul’da yaşayan sipahiler, disiplinden yoksundurlar. Ocağın bir an önce düzetilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir.

Aynı zamanda Tımar sisteminde yaşanan bozulmalardan da bahsedilmiştir.

Çünkü çok uzun yıllar boyunca tımarlar, hiçbir şekilde bunu hak etmeyen kişilere verilmeye başlanmıştır.

Bunun önüne geçmek isteyen padişah hemen yayınlamış olduğu bir ferman ile hak eden devlet görevlilerinin bunda faydalanması gerektiğini emretmiştir.

Bunun yanı sıra özellikle tarıma zarar veren birçok isyan da sert bir biçimde bastırılmıştır.

Dikkat çeken en büyük ıslahatlardan birisi sigar yasağıdır.

Nedeni ise o dönemde çıkan ve tütün kaynaklı olan yangınlardır.

İçki konusunda da benzer bir tutum sergilenmiştir.

Şarap ve her türlü devlet içinde yasaklanmıştır.

Bunların tümü çok büyük bir kuvvet kullanılarak yapılmıştır.

Gece sokağa çıkma yasağı ve fenersiz bir biçimde gece dışarıda dolanmak dikkat çekici yasakların içinde karşımıza çıkar.

1.Murat ’ın Seferleri Hangileridir?

IV.Murat, Osmanlı Devleti’nin en büyük mareşallerinden birisidir. Onun zamanında çok büyük iki sefer vardır. Bunlardan birisi Erivan üstüne yapılmıştır. Diğeri ise Bağdat’a düzenlenendir. Kendisi Bağdat Fatihi olarak bilinir.

İLİşKİLİ HABERLER 4. Murat

4. Murat

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.