DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Osmanlı’nın En İyi Kadın Sultanları

Osmanlı’nın En İyi Kadın Sultanları
28.07.2020
85
A+
A-

Hürrem Sultan ile başlayacak ve Köprülü Mehmet Paşa ’nın sadrazamlığı ile son bulacak olan Kadınlar Saltanatı Devri içinde haseki sultanlar ve valide sultanlar, şehzadelerin ve eşlerin üzerindeki etkilerinden çok, düzenledikleri entrikalarla ilgi çekmiştir.

Ayşe Hafsa Valide Sultan

Selim ’in Trabzon ’da evlendiği ikinci eşidir. Kırım Han ’ı Mengli Giray ’ın kızı olan Ayşe Hafsa Valide Sultan; Kanuni Sultan Süleyman, Hatice Sultan ve Beyhan Sultan ’ın annesidir. Osmanlı tarihinde yaşayan ilk Valide Sultan ’dır. Devlet yönetiminde söz sahibi olduğu gibi, güzelliğiyle de dillere destan bir sultan olmuştur.

Hürrem Sultan

Bir Osmanlı padişahıyla nikah yapan tek haseki sultan olan Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman ’ın eşidir. Bu yüzden Süleyman ’ın nikahsız eşi Mahidevran Sultan ’ın hem devlet hem de Kanuni üzerinde bir etkisi olmamıştır.

Hürrem Sultan;

Osmanlılarda Kadınlar Saltanatı Devri ’ni başlatmış, Yönetimde söz sahibi olmuş, Renkli hayatı yanında çevirdiği entrikalarla hatırlanmıştır,

Zekâsı, ihtirası, cesaretli yapısıyla bilinen Hürrem Sultan, küçük yaşta Ukrayna sınırlarında olan Rohatyn şehrinden kaçırılmış ve Kırım Han ’ı tarafından Kanuni Sultan Süleyman ’a sunulmuştur.

Haseki Mahpeyker Valide Kösem Sultan

Osmanlı tarihinde oldukça etkili valide sultanlardan biri olan Kösem Sultan, Bosna ’da Anastasya adıyla doğmuştur. 15 yaşında I. Ahmet ’e haseki olan Kösem Sultan, oldukça zeki bir kadın sultandı. Oğlu IV. Murat, 11 yaşında tahta geçince, kısa sürede sarayda nüfuz sahibi olan sultan, genç yaşta dul kaldı.

Osmanlı ’nın en iyi kadın sultanları arasında bulunan Kösem Sultan; padişah torunu IV. Mehmet döneminde de gücünü korumuş ve Osmanlı Devleti ’nin en güçlü kadın sultanlarından biri olmayı başarmıştır.

Mihrimah Sultan

Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan ’ın kızı olan Mihrimah Sultan, sarayda babasının danışmanlık rolünü üstlenmiş biriydi. Rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman ’ın Malta ’ya sefere gitmesi için kendi parasıyla 400 gemi yaptıracağı sözünü verdiği söylenmektedir. Kardeşi II. Selim ’in tahta geçmesinden sonra valide sultanlık yaparak, devlet işlerinde söz sahibi olmuştur. Yine rivayetlere göre, kendisine derin bir sevgi duyan Mimar Sinan ’ın, Mihrimah Sultan adına; Edirnekapı ’da cami, çeşme, hamam ve medresenin bulunduğu Mihrimah Sultan Camii ve Külliyesini yaptığı söylenmektedir.

Bezm-i Alem Valide Sultan

Dünya meclisi anlamına gelen Bezm-i Alem, aynı zamanda Osmanlı tarihinin tanınmış valide sultanlarından Bezm-i Alem Valide Sultan ’ın adıdır. Oldukça hayırsever biri olan Bezm-i Alem Valide Sultan, saygın kişiliğiyle de bilinmektedir.

Birçok mimari eserin yapılmasında rolü vardır;

Maçka, Topkapı ve Yıldız ’da üç farklı Bezm-i Alem Valide Sultan Çeşmesi Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi Mekteb-i Maarif ve Valide Mektebi (Bugünkü Cağaloğlu Lisesi binası) Haliç üzerinde yapılan ilk ahşap Galata Köprüsü Yıldız Sarayı Dilkuşa Kasrı

Haseki Afife Nurbanu Sultan

Osmanlı padişahı II. Selim ’in hasekisi olan e Sultan III. Murat ’ın annesi Haseki Afife Nurbanu Sultan, aslında Venediklidir. 10 yaşındayken Venedik ’ten kaçırılmış, zekâsını kullandığından, kendisi gibi zeki bir kadın olan Hürrem Sultan ’ın ilgisini çekmiştir.

Şehzade Selim ile evlenen Nurbanu Sultan, oğlu III. Murat ’ın tahta geçmesiyle birlikte, etkisi de artmıştır. Uyguladığı Venedik yanlısı politikalar sayesinde, Venedik ile uzun süre barış içinde yaşanmıştır.

Hatice Turhan Sultan

Osmanlı tarihindeki 34 yıl olmak üzere, en uzun süreli valide sultan olan Hatice Turhan Sultan, Deli İbrahim ’in karısı, IV. Mehmet ’in annesidir. Hürrem Sultan ’ın en büyük rakibi olan Hatice Turhan Sultan, Hürrem Sultan ’ın IV. Mehmet ’i tahttan indirmeye çalıştığını öğrendiğinde, kendisini tutanlar taraftarlarınca öldürülmüş ve güç Hatice Turhan Sultan ’a geçmiştir.

Osmanlı ’nın en iyi kadın sultanları arasında birkaç kez sadrazam değiştirdikten sonra Köprülü Mehmet Paşa ’yı sadrazam yapan Hatice Turhan Sultan, kadınlar saltanatı devrini de sona erdiren sultandır.

İLİşKİLİ HABERLER Osmanlı ’nın En Güzel Sultanı

Osmanlı ’nın En Güzel Sultanı

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.