Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Osmanlı’nın En Başarısız Dönemi

Osmanlı’nın En Başarısız Dönemi
01.08.2020
317
A+
A-

Osmanlı ’nın En Başarısız Dönemi: 1579 yılında Sokullu Mehmet Paşa’nın ölmesiyle birlikte 1699 yılında Karlofça Antlaşması’nın imzalanmasına kadar geçen zamanda Osmanlı Devleti başarısızlık yaşamıştır.

Bu dönemde birçok olumsuzluk yaşanmıştır. Savaşların uzun sürmesi, yönetimde yaşanan sorunlar, ekonomi ve askeri alanda yaşanan aksaklıklar birçok isyanın çıkmasına sebep olmuştur.

Başarısızlığın İç Nedenleri

Osmanlı’nın En Başarısız Dönemi: Merkezi yönetimde oluşan aksaklıklar bozulmanın iç nedenlerini oluşturur. III. Mehmet döneminde padişahların sancağa çıkma olayına son verilmiştir. Sancağa gidilmediği için deneyimsiz ve bilgisiz padişahlar devletin başına geçmiştir. Bu durum yüzünden birçok başarısızlık görülmektedir. Aynı zamanda padişah olacak adayların sancak yerine kafes usulüne uyması deneyimsiz padişahlar yüzünden birçok aksaklık görülmektedir. Yaşı gelmeden tahta çıkan padişahlar yüzünden devlet hasar almıştır. Otorite kurmada sorun ve sıkıntılar yaşanmıştır. Sarayda bulunan kadınlar arasında rekabet başlayarak rüşvet ve torpil yapılarak birçok bilgisiz insan atanmıştır.

Askeri ve Mali Sistemde Yaşanan Sıkıntılar Nelerdir?

Osmanlı’nın En Başarısız Dönemi: Devletin nakit paraya olan ihtiyacı artarak fetih hareketlerinde yavaşlama görülmüştür. Anadolu ve Rumeli’de yürürlüğe konan tımar sisteminde bozulmalar görülmüştür. Avrupa’da yaşanan askeri gelişmeler takip edilmeyerek donanma konusunda gelişme sağlanamamıştır. Osmanlı’da yaşanan uzun ve başarısız savaşlar yüzünden devletin gelir kaynaklarında azalma meydana gelmiştir. Aynı zamanda ganimet gelirlerinde eksilme görülmüştür. Devlet içerisinde sık sık padişah değişikliğin yaşanması cülus bahşişi dağıtımı sebebiyle gelirlerse büyük bir azalma görülür. Sarayda yapılan harcamaların artması, başka ülkelere verilen kapitülasyonlar sebebiyle Osmanlı Devleti başarısızlığa sürüklenmiştir. Batı’ da yeni yerlerin bulunması ve coğrafi keşiflerin başlamasıyla birlikte Osmanlı’nın elindeki İpek ve Baharat yolları önemini kaybetmiştir. Akdeniz limanlarına olan ilgi azalmıştır. Tımar sisteminin bozulmasıyla birlikte tarımda yapılan üretim düşmüştür. Vergiler düzenli bir şekilde toplanamamıştır.

Eğitim Sisteminde Yaşanan Başarısızlık Nelerdir?

Osmanlı Devleti Batı’da yaşanan gelişmeleri takip etmemiştir. Yer alan medreselerin Batı’daki kurumlarla eş tutulamaması son derece önemli bir konudur. Beşik ulemalığı olarak bilinen müderrislik mesleğinin babadan oğula geçmesi başarısız ve bilgisiz insanların eğitime geçmesine yol açmıştır. Yeni doğan çocuğa müderrislik unvanı verilmiştir. Medreselerde pozitif bilimlerle ilgili derslerin çıkarılmasıyla matematik, tıp, felsefe gibi bilimlerle alakalı eğitim yapılamamıştır. Toplumsal alanda yaşanan olumsuzluklar ise iltizam sisteminin Anadolu ve Rumeli’de yürürlüğe konmasıyla tımar sisteminde bozulma görülmüştür. Şehirlerdeki nüfus artması birçok göçe sebep olmuştur. Devletin diğer güçlü devletlerle komşu halinde bulunması, Batı’da yaşanan Reform ve Rönesans hareketleri sonucunda teknik ve bilim alanında gelişme yaşanmasını sağlamıştır. Avrupa’da bu tarz olaylar yaşanırken Osmanlı Devleti onların gerisinde kalmıştır. Teknik ve bilim alanında gelişme yaşanmamıştır. Kapıkulu askerlerinin maaşlarının düzenli bir şekilde ödenmemesi sonucunda çeşitli isyanların çıkması birçok aksaklığa yol açmıştır. Bu dönemde Osmanlı Devleti’nde birçok başarısızlık görülmektedir.

İLİşKİLİ HABERLER Osmanlı ’nın Dünya Gücü Olmasının Nedenleri

Osmanlı ’nın Dünya Gücü Olmasının Nedenleri

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.