Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Padişah Eşlerinin Entrikaları

Padişah Eşlerinin Entrikaları
01.08.2020
368
A+
A-

Hürrem Sultan, Kösem Sultan, Turhan Sultan, Safiye Sultan ve diğer padişah eşlerinin entrikaları hareketli ve yer yer gaddar bir saray hayatını da beraberinde getirmiştir.

Kösem Sultan

5 padişahın saltanatını gören ve oldukça güçlü bir kadın olan Kösem Sultan, padişah eşlerinin entrikaları denildiğinde ilk akla gelen isim. Oğlu 4. Murat ’ın tahta geçtiği zaman oldukça küçük bir yaşta bulunması sebebi ile, Kösem Sultan devlet işleyişinde söz sahibi olmaya başlamıştır. Bir perdenin arkasından Divan toplantılarını dinlediği söylenmektedir. Gelini olan Turhan Sultan ile rekabetinden yönetim de etkilenmiştir. İkisi arasındaki rekabetin ise Turhan Sultan olduğu bilinmektedir. Turhan Sultan, kendisini aradan çıkarmak için tahttaki oğlu 4. Mehmet ’i öldürtmek istediği duyumunu aldığı Kösem Sultan ’ı öldürtmüş, sonra da onun tarafını tutanları idam ettirmiştir.

Hürrem Sultan

Kanuni Sultan Süleyman ’ın büyük aşkı Hürrem Sultan, Osmanlı padişahlarının uzun zamandır nikahlı evlilik yapmamasının ardından Kanuni ile nikahlanarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Hürrem Sultan, güzelliği ile olduğu kadar zekasıyla da nam salmış bir kadındır. İlk bakışta kendine aşık ettiği söylenen Sultan Süleyman ’ın dikkatini çekerek sarayda oldukça önemli bir konuma gelmiştir. Sultan Süleyman ’ın Hürrem ’in rakibi olan Mahidevran Sultan ’dan olma oğlu Mustafa ’yı boğdurtmasının Hürrem Sultan ’ın entrikası olduğu düşünülmektedir. Kendisinin yerine isyan çıkararak oğullarından birinin geçmesinden korkan Kanuni Sultan Süleyman ’a Mustafa ’yı hedef göstererek boğdurtmasına neden olanın Hürrem Sultan olduğu söylenmektedir. Böylece, Hürrem Sultan ’ın oğullarından biri tahta geçecektir. Kanuni ’nin diğer eşi olan Mahidevran ile Hürrem arasında yaşanan güç yarışını padişah ile nikahlanan Hürrem kazanmıştır.

Nurbanu Sultan

Nurbanu Sultan, daha 10 yaşındayken Osmanlı korsanlarının eline düşmüş ve saraya cariye olarak alınmıştı. Haremde Hürrem ’in ilgisini çeken Nurbanu Sultan, Hürrem tarafından eğitilmesi için Manisa ’ya da gönderilmiştir. Güzelliği ve zekası ile nam salan Nurbanu Sultan, Selim ile evlenerek Hürrem ’in gelini olmuştur.

Selim ’in Nurbanu Sultan ’a yazdığı güzel şiirler ikisi arasındaki aşkın nişanesi gibidir. Selim ’in padişah olması ile Nurbanu Sultan da haremin ve sarayın hakimi olmuştur. Nurbanu Sultan ’ın oğlu Murat padişah olduktan sonra Nurbanu, valide sultan olmuş ve yönetimi etkilemeye devam etmiştir.

Murat ’ın karısı Safiye Sultan ile yaşadığı rekabet dillere destandır. Oğlu Murat, 20 yıl boyunca Safiye Sultan ’dan başka kadınlarla birlikte olmamış, Nurbanu Sultan ise bu durumu bozmak istemiştir. Nitekim, Safiye Sultan bir süre saraydan ayrılınca oğlunun kanına girerek onun harem hayatına düşkünleşmesini sağlamıştır. Nurbanu Sultan ’ın oğlu Murat ’ın yüzden fazla çocuğu olduğu söylenmektedir.

İLİşKİLİ HABERLER Osmanlı ’nın Son Halifesi

Osmanlı ’nın Son Halifesi

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.