Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sanayi Devrimi’nin Osmanlı’ya Etkileri Nelerdir?

Sanayi Devrimi’nin Osmanlı’ya Etkileri Nelerdir?
12.08.2020
1.027
A+
A-

Sanayi Devrimi ’nin Osmanlıya etkileri nelerdir konu başlığı kapsamında dikkate alınması gereken tarihi detaylar şu biçimde sıralanmaktadır;

Sanayi Devrimi İngiltere ’de gerçekleştirilmiştir. İngiltere ’de gerçekleştirilen bu devrim üretimin hız kazanması, sevkin kolaylaşması ve aynı zamanda ürünlerin tane adedinin düşmesi manasına da gelmektedir. Buharın hem gemilerde hem de üretim aşamasında kullanılan motorlarda kullanılması ile beraber asıl hız kendini göstermiştir. Sanayi Devrimi Osmanlının çok sınırlı ölçüde sahip olduğu sınai gücü daha da sınırlı bir hale getirmiştir. Ayrıca bu uruma eşlik eden yaygın uygulanan kapitülasyonlar ile beraber durum daha da sorunlu bir hal almıştır. Sanayi İnkılabının asıl oluştuğu ile alakalı incelemeler yapılırken aslına bakılırsa Rönesans ve Reform hareketlerinin en temel yansımalarından biri olduğu da kendini göstermektedir. Başka coğrafyalarda bu tür biri gelişimin kendini göstermemesi nedendir diye bir soru yöneltilirse elde edilen cevabın öncül politik gelişmeler ile yakından alakalı olduğu da fark edilmektedir.

Osmanlının hali hazırda zor durumda olan ekonomik ve sınai durumunu çok daha zor bir duruma getirdiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Sanayi Devrimi ile beraber küçük işletmelerin ekonomik düzene tutunma çabasının daha da zor sonuç verdiği fark ediliyor.

Pazar Arayışı Artış Göstermiştir!

Üretim gücünün artması ile beraber bu noktada üretimin en temel kaynağı olan hammadde arayışının da tavan noktaya geldiği fark ediliyor. Pazar arayışı da bunu takip eden husus olmuştur. Pazar arayışı ile beraber akla gelen en temel kavramların başında kesinlikle sömürgecilik kendini göstermektedir.

Sömürgeciliğin farklı coğrafyalarda fetih anlayışı ile değil sadece kaynak adımlı kullanıma dayalı olmasının Osmanlı İmparatorluğunun mantalitesi ile aslına bakılırsa taban tabana zıt bir durumun kendini gösterdiği de fark ediliyor. Sömürgecilik yarışına da dahil olmayan Osmanlının kapitalist sisteme entegrasyon adımında da büyük sorunlar yaşadığı ve sadece Pazar olarak belirli bir süre bu sistemin bir parçası olduğu konunun uzmanları tarafından dile getiriliyor.

Osmanlı Mallarına Talebin Azalması

Sanayi Devrimi ’nin Osmanlı ’ya etkileri nelerdir; ucuz mal üretiminin artması ve Osmanlının pazarlarının sıklıkla kullanılması sebebi ile Osmanlı mallarına gelen talep de direkt olarak azalmıştır. Bu noktada nasıl bir adım atılması gerektiği konusunda oldukça farklı yorumlar kendini gösteriyor. Fakat asıl unsurun kapitülasyonların yaygınlığının azaltılması ve hatta kaldırılması ve yerli malın daha cazip hale getirilmesinden çözüm yolunun geçtiği fark ediliyor. Fakat dönem koşulları içerisinde bu tür bir adım atılmasının çok da mümkün olmadığı fark edilmiştir.

İLİşKİLİ HABERLER Osmanlı ’da Paşa Nedir?

Osmanlı ’da Paşa Nedir?

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.