Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

17. Yüzyıl Osmanlı Devleti’nde İç İsyanlar

17. Yüzyıl Osmanlı Devleti’nde İç İsyanlar
24.08.2020
349
A+
A-

17. yüzyılda görülen iç isyanlar bunun en güzel örneğidir. Haksızlık yapıldığını iddia eden gruplar tarafından çıkarılan bu başkaldırının gelişimi ve nedenleri değişiklik gösterir.

17. yüzyıl Osmanlı Devleti İstanbul İsyanları Nelerdir?

17. Yüzyıl Osmanlı Devleti ’nde iç isyanlar nelerdir ve nasıl ortaya çıkmıştır: Duraklama dönemi Osmanlı için son derece can sıkıcı olan birçok farklı isyan demektir. Özellikle İstanbul isyanları bunun en bilinen örnekleridir. Nedenleri ve özellikleri ise şöyledir;

Devletin başkentinde çıkan isyanlardır. Bunun arkasında genellikle Yeniçeri olarak bilinen askeri sınıf vardır. Ulema tarafından da desteklenmiştir. Birden çok nedeni vardır ve bunların içinde devlet ocak içindir anlayışı ilk sırada gelir. Askeri disiplinin ortadan kalkması başka bir sebeptir. Bunun yanı sıra ulufe ve cülus dağıtımındaki aksaklıklardan dolayı da birçok isyan söz konusudur. Bazı devlet adamlarının ocağı kullanmak istemesi de nedenlerin içinde her daim öne çıkar.

En bilinen örneklerinden birisi padişah Genç Osman’ın hunharca öldürülmesidir. Ayrıca IV.Mehmet zamanında çıkan isyanda tam 30 devlet adamı, padişahın önünde parçalanmıştır. Daha sonra bunlar çınar ağaçlarına açılmıştır. İsyanlarla mücadele konusunda en etkili padişah ise IV. Murat olmuştur. Onun döneminde yeniçeri ocağı tam anlamıyla disiplin altına alınmıştır. Fakat bu durum geçici olmuştur. İstanbul İsyanları, ocağın kaldırılmış olduğu döneme kadar devam etmiştir.

17. Yüzyıl Osmanlı Devleti Celali İsyanları Nedir?

17. yüzyıl Osmanlı Devleti ’nde iç isyanlar nelerdir ve nasıl ortaya çıkmıştır: En uzun süren isyanlar Celali İsyanları olarak bilinir. İlk defa, Bozoklu Celal adındaki bir kişinin çıkarmasından dolayı ismi bu şekilde kalmıştır. Merkezden uzak olan yerlerde Anadolu’da çıkan isyanlardır. Bazı aileler, işsiz kalmış olan medrese mezunu kişiler, eski askerler tarafından çıkarılmıştır. Nedenleri içinde öne çıkan konu ekonominin bozulmuş olmasıdır. Bunun yanı sıra tımar sisteminde yaşanmış olan aksaklıklar, savaştan kaçmış bazı askerlerin Anadolu’da bozgunculuk yapması, İran Savaşlarından dolayı vergilerin artması, yerel yöneticilerin gerçekleştirmiş olduğu birtakım haksızlıklar da gerekçelerin arasında her daim öne çıkar.  

17. Yüzyıl Osmanlı Devleti Eyalet İsyanları Nedir?

17. Yüzyıl Osmanlı Devleti ’nde iç isyanlar nelerdir ve nasıl ortaya çıkmıştır: Eyalet isyanları devletin merkezine çok uzakta bulunan yerlerde yaşanmış olan olaylardır. Ancak bunlar genellikle çok uzun sürmemiştir. Temel nedeni ise bazı vali ve yöneticilerin haksız tutumları, fazla vergi alınmasıdır. Bu isyanlarda milliyetçilik fikrinin bir etkisi söz konusu değildir.

İLİşKİLİ HABERLER Tanzimat ve Islahat Fermanı ’nın Osmanlı Devleti ’ne Etkileri

Tanzimat ve Islahat Fermanı ’nın Osmanlı Devleti ’ne Etkileri

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.