Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Viyana Kongresi

Viyana Kongresi
09.09.2020
322
A+
A-

Bu dönemin restorasyon devri olarak adlandırılmasının asıl sebebi Fransız İhtilali ile bozulmuş olan siyasi dengelerin tam manası ile eski haline geri getirilmesidir.

Korkulu Rüya Fransız İhtilali

İmparatorluklar için en temel korkulu rüyaların başında kesinlikle Fransız İhtilali geliyor. İmparatorluk denildiği zaman kesinlikle çok uluslu yapı akla gelmektedir. Özgürlük, eşitlik ve adalet kavramlarının üzerine kurulan bu ihtilalde de her ulusun kendi geleceğini tayin etme imkanı olduğu dile getirilmektedir. Bu durumun en net imparatorlukları etkilediği görülüyor.

Fransız İhtilali sadece yaşandığı ülke ile sınırlı kalan bir tarihi olay olmamıştır. Tüm dünyadaki düzeni alt üst eden bir yapısının olduğu da ayrıca görülmektedir. Hali hazırda akla gelen milliyetçilik akımının ve savunulan değerlerin büyük bir kısmının direkt olarak Fransız İhtilali ile yakından ilişkili olduğu fark edilmektedir. Özgürlük ve eşitlik hala uğruna çaba sarf edilen unsurlar arasındadır. Yüzyıllar önce gerçekleşmiş bir tarihi olay etkisini ve tazeliğini korumaktadır.

Dönemin Özellikleri Nelerdir?

Viyana Kongresi ’nde alınan kararlar Osmanlı Devleti ’ni nasıl etkilemiş ve hangi olayla geçerliliğini yitirmiştir sorusunun yanıtını alırken Restorasyon Dönemi ’ni yakından takip etmeniz gerekiyor;

Restorasyon Dönemi ’nin temel kriteri Fransız İhtilali ’nin olumsuz etkisinin silinmesidir. Rusya, Fransa ve İngiltere başta olmak üzere imparatorlukların dahil olduğu bir düşünce sistemidir. Milliyetçilik akımının imparatorluklar ve tüm çok uluslu yapılar üzerindeki etkisi oldukça açıktır. Bu kongre imparatorluklar ile alakalı olsa da Osmanlının neden katılım sağlamadığı merak edilmektedir. Öncelikli olarak Osmanlı devletine karşı çifte standartlı bir bakış açısının hakim olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu hususlara bakıldığı zaman aslına bakılırsa yeni bir düzene geçmenin İmparatorluklar arasında ne derece korku yarattığını görebilirsiniz. İmparatorlukların almış oldukları kararların sonrasında en azından milliyetçilik akımının olumsuz etkisinin ortadan kaldırılması hedeflenmiştir.

Bu Kongre Osmanlıyı da Koruyacak Mı?

Viyana Kongresi ’nde alınan kararlar Osmanlı Devleti ’ni nasıl etkilemiş ve hangi olayla geçerliliğini yitirmiştir; Osmanlı ’da çıkan Rum isyanının desteklenmesi ilke beraber bu sistem geçerliliğini kaybetmiştir. Normal koşullarda alınan kararlara göre isyanların bastırılması ve imparatorlukların korunması hedeflenmektedir. Fakat söz konusu Osmanlı olunca durum pek de böyle işlememiştir.

Osmanlıda milliyetçilik akımının desteklendiği ve hatta parçalanmanın hızlanması için ek adımlar atıldığı da fark edilmektedir. Bu durumun Restorasyon Dönemi ’nin kapanış noktası olduğu da belirtilmelidir. Sistem aynı zamanda Meternich sistemi olarak da tanımlanmaktadır. Fakat geçerliliğin ve verimliliğin çok dönemsel olduğu ve olayın nerede geçtiğine göre tutumun değiştiği fark edilmektedir. Avrupa dengeleri korunurken Osmanlının dağılmasının milliyetçilik ile hızlanması konusunda avuçlar ovuşturulmaktadır.

İLİşKİLİ HABERLER Türk Bayrağı Osmanlı ’da Var mıydı?

Türk Bayrağı Osmanlı ’da Var mıydı?

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.