Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

‘Orta ve ağır seyreden koronavirüs enfeksiyonunda kalp krizi ve buna bağlı göğüs ağrıları görülebiliyor’

‘Orta ve ağır seyreden koronavirüs enfeksiyonunda kalp krizi ve buna bağlı göğüs ağrıları görülebiliyor’
01.10.2020
287
A+
A-

Dünyada ve Türkiye’ de son dönemlerin en yaygın salgını olan koronavirüs pandemisi ile karşı karşıyayız. Alınan tüm önlemlere rağmen yaygınlığını ve bulaştırıcılığını sürdüren bu hastalık çeşitli klinik tablolar ile karşımıza gelmektedir. Bazı şanslı bireyler hastalık sürecini herhangi bir şikayet, belirti ve bulgu göstermeden tamamlamaktadır. Çoğunlukla ise bu hastalık çeşitli semptomlara neden olmaktadır. Hastalarda görülen en yaygın şikayetler ateş, öksürük, yorgunluk, halsizlik, hafif nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, daha az sıklıkla ise boğaz ağrısı, ishal, baş ağrısı, tat ve koku alma duyusunda azalma, şiddetli nefes darlığı ve solunum sıkıntısı, döküntüler olmaktadır. Medicana International İstanbul Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Urfan Jafarov, koronavirüs ve göğüs ağrısı şikayetleri hakkında bilgiler verdi.

”Göğüs ağrısı şikayetinde kalp ve kalp dışı nedenlerin ayrımı önemli”
Göğüs ağrısı şikayetlerinde kalp ve kalp dışı nedenlere dikkat çeken Dr. Urfan Jafarov, ”Kardiyoloji kliniğimize de salgın başlandığı dönemden itibaren koronavirüs ile enfekte olan hastalar hem hastalık seyrinde iken, hem iyileşme döneminde göğüs ağrısı şikayeti ile başvurmaktadırlar. Bu açıdan günümüzde hem acil servislerde hem polikliniklerde göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastanın ayırıcı tanısında koronavirüs enfeksiyonun bulunması hem de koronavirüs enfeksiyonu nedeni ile takip ve tedavi edilen hastaların göğüs ağrısı şikayeti olduğu zaman kalp ve kalp dışı nedenlerin ayırımının yapılması oldukça önemlidir” dedi.

”Göğüs duvarında ve sırt kaslarında yaygın ağrılar olabilir”
Bir çok solunum yolu ile ilişkili viral hastalık gibi koronavirüs enfeksiyonunun da hastalığın seyri sırasında yaygın kas ağrısı, halsizlik, yorgunluk yaptığını belirten Dr. Jafarov, ‘’Haliyle bu dönemde göğüs duvarı ve sırt kaslarında da yaygın ağrılar olabilmektedir. Polikliniğimize başvuran hastalar çoğunlukla bu gruptan olup hastalığın tedavisi ve iyileşme döneminde genellikle şikayetleri gerilemektedir. Özellikle akciğer tutulumu olan Covid-19 hastaların viral pnömoninin(zatürre) akciğer zarını etkilemesi ise batıcı tarzda haraketle ve derin nefes almakla artan göğüs ve sırt ağrısı şikayetleri olmaktadır. Bu grup hastalarında şikayetleri genellikle hastalığı tedavisi ile birlikte gerilemektedir” şeklinde konuştu.

”Kalp kası iltihabı olan hastalarda aritmi riski olabilir”
Dr. Jafarov, sözlerine şöyle devam etti: ‘’Bir çok solunum yolu viral enfeksiyonu gibi koronavirüs enfeksiyonu da bazı kişilerde solunum yolu ile birlikte kalp kası ve kalp zarını etkiyeleyebilmektedir. Özellikle kalp kası iltihabı oluşan hastaların hastanede takibi önemlidir. Çünkü özellikle kalp kası iltihabı gördüğümüz hastalarda aritmi riski vardır ve bu hastaların yakını takibi gerekmektedir”.

”Şeker, tansiyon ve kalp hastaları risk altında”
Şeker, tansiyon ve kalp hastalarının risk altında olduğunu vurgulayan Dr. Jafarov, ‘’Özellikle orta ve ağır seyreden koronavirüs enfeksiyonunda kanda oluşan pıhtıların kalp damarlarını tıkaması sonucu kalp krizi ve buna bağlı göğüs ağrıları görülebilmektedir. Özellikle önceden bilinen kalp damar rahatsızlığı olanlar, şeker ve tansiyon hastaları bu açıdan risk altındadır. Göğüste başlayan sol kol ve mideye yayılan yanma ve baskı şeklinde ağrısı olan kişilerde bu tehlikeli ihtimal mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Acil servislerde ve polikliniklerde koronavirüs ile enfekte olan ve göğüs ağrısı şikayeti olan hastaların ağrılarının tipi, yerleşim yeri, muayene bulguları, EKG, EKO ve bazı kan testlerinin sonuçları ile değerlendirmekteyiz. Ayırıcı tanıda öncelikle hayatı tehdit eden kalp ile ilişkili durumları değerlendirmekteyiz” açıklamasında bulundu.

”Kalp krizi ve aort yırtılması gibi tehlikeli ve ölümcül hastalıkların belirtisi göğüs ağrısı”
Dr. Jafarov, sözlerini şöyle tamamladı: ”Koronavirüs salgınının yaygınlaşması ile birlikte göğüs ağrısı şikayeti olan hastalarımızın hastane ve acil servislere başvurmakta tereddüt ettiğini görmekteyiz. Bu durum bireylerin hastanelerde enfeksiyon bulaşma riskinden korkması ile bağlantılıdır. Ama dikkat etmek gerekir ki, kalp krizi, aort damar yırtılması, akciğer arterlerine pıhtı atması gibi tehlikeli ve ölümcül hastalıkların belirtisi göğüs ağrısıdır. Bu nedenle özellikle sigara içiciliği, şeker ve tansiyon hastalığı, ileri yaş gibi risk faktörlerinde sahip hastaların şikayetlerini ertelememesini ve erken dönemde hastanelere başvurmalarını öneriyoruz. Tanı konulmasında geç kalınmış kalp damar hastalıkları en az koronavirüs enfeksiyonu kadar tehlikelidir”.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.