Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Diyanete Göre Kıyamet Alametleri Nelerdir?

Diyanete Göre Kıyamet Alametleri Nelerdir?
23.04.2021
336
A+
A-

Kıyamet alametleri, kıyameti merak eden Müslümanların bilgi alması için Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi ’nde üç başlık altında toplandı. Peki, Kıyamet alametleri nelerdir? Diyanet madde madde kıyamet alametleri.

Kıyamet alametleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tarafından çıkartılan İslam Ansiklopedisi ’nde kıyamete uzak, orta ve yakın alametler olarak sıralandı. Bu maddelerde yer alan alametlerin bazıları hali hazırda gerçekleşmiş durumda. Bazılarının da yakın zamanda gerçekleşeceği konuşuluyor.İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı madde madde kıyamet alametleri…

KIYAMET ALAMETLERİ NELERDİR?

İmanın 6 şartından biri, ahiret gününe imandır. Dünya üzerindeki her Müslüman, Allah’a, peygamberlere ve Kuran’ı Kerime inandığı gibi ahiret gününe de iman eder. Ahiret gününe inanmayan bir Müslüman, tam olarak iman etmiş sayılmaz. Ahiret hayatı ise kıyametin kopmasıyla başlayan ve Kuran’da ‘din günü ’ olarak belirtilen ahir zamanda, Allah ’ın huzurunda tüm insanlığın toplanmasını ifade eder.

Bazı kıyamet alametleri şu şekildedir; 

Alimlerin sayısı azalırken cehalet artacak.

Nedeni bilinmeyen ölümlerin sayısı artacak.

Bolluk ve bereket artacak ancak buna karşın zekat verenlerin sayısı azalacak.

İnsanların iman gücü zayıflayacak.

Fitne, dedikodu ve yalan artacak. Emanete kıymet azalacak. 

Kimse kimseye güvenmeyecek.

Evrenin ve doğanın dengesi bozulacak.

Dünya genelinde felaketlerin sayısı artacak.

Ticarette dürüstlük artacak.

Zina artacak.

Her yere yüksek katlı binalar dikilecek.

UZAK KIYAMET ALAMETLERİ NELERDİR?

Uzak kıyamet alametleri, günümüzden çok önce yaşanmış kıyamet alametlerini ifade eder. Hz. Muhammed ’in vefatı, Kudüs ’ün fethi, Hz. Ömer ve Osman ’ın öldürülmesi, Cemel Vak‘ası, Sıffîn Savaşı, Hz. Hüseyin ’in öldürülmesi, Fâtımî ve Karâmita fitneleri ve eski zamanda yaşanmış büyük deprem felaketleri uzak kıyamet alametlerine örnektir. 

ORTA KIYAMET ALAMETLERİ NELERDİR?

Ahmak ve alçakların dünyanın en mutlu insanları olması.

Kötülük ve fuhşun yayılması.

Çocukların anne ve babasına isyan etmesi.

Oyun ve çalgı aletlerinin ortaya çıkması ve hızla yayılması.

Fasıkların toplumun efendisi haline gelmesi.

Gasp ve hırsızlık olaylarının çoğalması.

Sıla-i rahimin kesilmesi gibi ferdî ve içtimaî alanda bozuluşun vuku bulacağına ilişkin olaylar orta kıyamet alametleridir. Orta kıyamet alametleri yakın zamanda gerçekleşmiş kıyamet alametleridir. 

YAKIN KIYAMET ALAMETLERİ NELERDİR?

Yakın kıyamet alametleri ise gelecekte yaşanacak kıyamet alametleri olarak ifade edilmektedir. Gelecekte yaşanması beklenen kıyamet alametleri şu şekildedir; 

Mehdînin gelişi ve deccâlin çıkışı.

Hz. Îsâ ’nın gökten inişi. 

Ye ’cûc, Me ’cûc ve dâbbetü ’l-arzın ortaya çıkışı.

Güneşin batıdan doğması ve ayrıca insanların toplanma yerini gösteren büyük bir ateşin yerden çıkışı gibi insan aklının sınırlarının kestiremeyeceği olaylar zikredilir. Kıyametin ne zaman kopacağını hiç kimse bilmemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.