Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Osmanlı’da En Çok Toprak Kazanan Padişah

Osmanlı’da En Çok Toprak Kazanan Padişah
01.05.2021
562
A+
A-

Osmanlı İmparatorluğu 4800 kilometrekarelik bir alanda başlamıştır. Peki, en çok toprak kazanan padişah kimdir? En çok toprak kaybeden padişah kimdir?

Dünya tarihinde en büyük yüzölçümüne ulaşan devlet Osmanlı İmparatorluğu’dur. Peki Osmanlı’da en çok toprak kazanan padişah kimdir? Osmanlı İmparatorluğu ’na en çok hangi padişah Toprak katmıştır.

EN ÇOK TOPRAK KAZANAN PADİŞAH KİMDİR?

Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim tahta geçtiğinde Osmanlı İmparatorluğu topraklarının yüzölçümü 2.375.000 kilometrekareydi. Yavuz Sultan Selim bunu 6.557.000 kilometrekareye çıkararak Osmanlı topraklarını yaklaşık 2,5 kat çoğaltılmıştır. Bu anlamda Osmanlı’da en çok toprak kazanan padişah Yavuz Sultan Selim diyebiliriz. Yavuz Sultan Selim Ordu öldüğünde Osmanlı topraklarının 1.702.000 kilometrekaresi Avrupa’da, 2.905.000 metrekaresi Afrika ’da, 1.905.000 kilometrekaresi Asya’da bulunuyordu. Mısır’a sefer düzenleyerek kutsal toprakları Osmanlı İmparatorluğu’na katmıştır. Şam ve Kudüs ’ü ele geçirmiştir. Ayrıca kendisine Mekke ve Medine ’nin hizmetkarı ünvanı verilmiştir. Halifelik Osmanlı ’ya geçmiştir. Döneminde İpek yolu ve Baharat Yolu ’nu Osmanlı hâkimiyetine almıştır.  

Kanuni Sultan Süleyman

Yavuz Sultan Selim’in oğlu Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı İmparatorluğu’nu yüzölçümü olarak en çok genişleten padişahtır. Kanuni Sultan Süleyman tahta geçtiğinde Osmanlı İmparatorluğu 6.557.000 kilometrekarelik bir alana hükmediyordu. Kanuni bu yüz ölçümünü 14.983.000 kilometrekareye çıkarmıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı toprakları Yavuz Sultan Selim dönemine göre 2.2 kat çoğalmıştır. Bu bağlamda Osmanlı topraklarını en çok genişleten padişah Kanuni Sultan Süleyman diyebiliriz.

Yavuz mu Kanuni mi?

Bu konu yıllardır süregelen tartışmalara sebep oluyor. Yavuz Sultan Selim ’de Kanuni Sultan Süleyman’da Osmanlı İmparatorluğu’na oldukça fazla toprak katmıştır. Sayılara baktığımızda Osmanlı’da en çok toprak kazanan padişah Yavuz Sultan Selim, Osmanlı topraklarının en geniş yüzölçümüne ulaştığı dönem ise Kanuni Sultan Süleyman dönemi diyebiliriz.

EN ÇOK TOPRAK KAZANAN PADİŞAHLAR

Hangi padişah döneminde Osmanlı İmparatorluğu ne kadar genişledi? Hangi padişah döneminde yüzölçümü büyüdü? Gelin birlikte bakalım…

Osman Gazi: Osman Gazi öldüğünde Osmanlı İmparatorluğu toprakları 5.931 kilometrekareydi.

Murat Hüdavendigar: Osmanlı topraklarını 880.000 kilometrekareye çıkardı. Bunu şimdiki Türkiye toprakları kadar bir alan olduğunu söyleyebiliriz.

2. Beyazıt: II. Beyazıt döneminde Osmanlı toprakları 2.375.000 kilometrekareye ulaşmıştı.

2. Selim: II. Selim döneminde Osmanlı toprakları 15.612.000 kilometrekareye kadar genişledi.

III. Murat: III. Murat önüne Osmanlı’nın en geniş toprak bütünlüğüne sahip olduğu dönemdir. Bu dönemde Osmanlı toprakları 19.902.000 kilometrekareye kadar genişlemiştir.

OSMANLI’DA EN ÇOK TOPRAK KAYBEDEN PADİŞAH KİMDİR?

Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman kadar konuşulan bir diğer padişah da Osmanlı’da en çok toprak kaybeden padişah II. Abdülhamid’dir. II. Abdülhamid 33 yıl Osmanlı İmparatorluğu ’nda padişahlık yapmıştır. Yaklaşık bir buçuk milyon kilometrekare toprak Abdülhamid döneminde kaybedilmiştir. Bu dönemde Tunus, Mısır, Kıbrıs, Sırbistan, Karadağ, Romanya, Somali, Kuveyt, Yemen, Habeş, Batum, Ardahan, Girit gibi birçok toprak kaybedilmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.