Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Halifelik Ne Zaman Kaldırıldı?

Halifelik Ne Zaman Kaldırıldı?
19.05.2021
755
A+
A-

Halifelik, Hz. Muhammed’in ölümü sonrasında oluşturulmuş siyasi bir makamdır . Peki, Halifelik ne zaman kaldırıldı? Saltanat ne zaman kaldırıldı?

Osmanlı Devleti’nin yıkılışı gerçekleşmeye başlayıp 23 Nisan 1920 gününde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kurulmasından sonra padişah, resmi makamını yitirmiş oldu. Bu padişahlık makamı yitiminin sonrasında da din gücünü elinde bulunduran halifelik ile bir devlet yönetme biçimi olan saltanat birbirinden ayrılmış oldu.

HALİFELİK NE ZAMAN KALDIRILDI?

Halifelik makamı, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 3 Mart 1924 tarihinde çıkartılan kanun ile birlikte kaldırıldı. Halifeliğin kaldırılması, devletin lâik bir düzene gelmesi yolunda atılmış en büyük adımlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkartılan bu kanun ile 16. yüzyıldan beri Osmanlı padişahlarına verilen halifelik unvanı, son Osmanlı padişahı Vahdettin‘in Türkiye’yi terk etmesi olayının sonrasında önce Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Abdülmecid Efendi’ye verilmiş; daha sonra ise bu makam tamamen kaldırılmıştır. 

Çıkartılan kanunun gerekçesi, ilk maddesinde “halifeliğin hükümet, Cumhuriyet, yani Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin anlam ve kavramı içerisinde zaten saklı olduğu” hükmü ile açıklanmıştır.

HALİFELİK NE ZAMAN OSMANLI DEVLETİ’NE GEÇTİ?

I. Selim, Müslüman yurtları fethetmek ve birleştirmek suretiyle, Mekke ve Medine kentlerinin savunucusu olması ile birlikte Osmanlıların halifelik iddiasını daha da güçlendirdi. Nihayetinde halifelik makamını ele geçirdi (1517)

SALTANAT NE ZAMAN KALDIRILDI?

Öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 1 Kasım 1922 gününde çıkartılmış olan kanun ile hilafet ve saltanat birbirinden ayrılmıştır.

Bu ayrılıktan sonra iki buçuk seneyi geçen bir süre sonrasında fiilen hükme sahip olan milli saltanatın varlığını kabul etmiştir ve saltanat varlığını yitirmiştir. Hilafet ise açıklık kazanarak bir süre daha varlığını sürdürmüştür.

Saltanat; Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılan devletin halkı yönetme biçimidir. Osmanlı İmparatorluğu’nun hanedanından olan padişahların mutlak egemenliğinin ve ülke hakimiyetinin tanınması anlamına gelmektedir.

Saltanat sisteminde belirli bir bölgenin, milletin ya da imparatorluğun yönetim hakkının tek bir hanedana ait olduğu söylenmektedir. Bu bir nevi monarşi olarak karşımıza çıkar.

Saltanat ile yönetilen bölgelerde imparatorluk babadan oğula geçmektedir. Saltanat ise Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 1 Kasım 1922 tarihinde çıkartılan yasa ile kaldırılmış ve Osmanlı Devleti’nin varlığı resmen sona ermiştir.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.